Alerji

Alerji vücudun bağışıklık sisteminin, kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepkidir.

En çok karşılaşılan alerjiler dönemsel alerjilerdir. Örneğin ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinde alerjik şikâyetler görülebilir. Dönemsel alerjilerin en sık görülen şekli bahar alerjileridir. Bazı insanlar için bahar mevsimi hapşırık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve batma veya nefes darlığı, göğüste ötme, hırıltı anlamına gelir.

Dönemsel Alerjiler

Bahar mevsimi bitki dünyasının uyandığı, canlandığı bir dönemdir. Çiçekli bitkilerin üremek için kullandıkları irili, ufaklı toz şeklindeki polenler, rüzgâr ve böcekler yardımıyla bir bitkiden diğerine taşınır.

Bahar mevsiminde havaya yoğun bir şekilde bitki polenleri karışır. Bu polenler özellikle hassas kişiler için son derece alerjiktir. Sonbahar mevsiminde nem ve rutubetin artmasından dolayı küf ve mantarlar çoğalır. Nemli ve rutubetli ortamlarda mantarlar ve küfler, alerji ve astımı tetikleyen önemli faktörlerdir. Bunların sporları ortam havasına son derece kolay karışır ve alerjiktirler.

Havaların soğuması ile birlikte insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlarlar. Birçok insan kapalı alanların alerji ve astımı tetikleyen alerjenlerle dolu olduğunun farkında bile değildir. Kapalı alanlarda daha çok zaman geçirmek, bu alerjenlere daha çok maruz kalmak anlamına gelir. Ev tozları kapalı alanlarda yoğun olarak karşılaşılan alerjenlerden biridir. Mayt olarak adlandırılan, çıplak gözle görülemeyen mikroskobik canlılar ev tozu alerjisine neden olurlar. Dünyanın her yerinde olan ve tüylü kumaşların içinde yaşayan bu canlılar, insan cildinden dökülen kırıntılarla beslenirler. Bu canlıların dışkıları son derece alerjiktir.

Alerji Testleri

Prick (Epidermal Test)

En sık uygulanan alerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Alerjik rinit (alerjik nezle), alerjik astım, arı alerjisi gibi hastalıklarda uygulanır.

İntradermal Test

Prick testi ile aynı özelliktedir. Ancak uygulama yöntemi ve kullanılan alerjenler farklıdır. Kapalı steril şişelerdeki alerjenler, çok ince uçlu bir enjektör (iğne) ile derinin biraz daha derin kısmına, çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Test sonuçları 15 – 20 dakika bekledikten sonra değerlendirilir.

Kanda Yapılan Testler

Değişik nedenlerle alerji deri testlerinin uygulanamadığı ya da deri test sonuçlarının çelişkili olduğu durumlarda kan örneği alınarak yapılan testlerdir.

Alerji Tedavisi

Alerjiye yatkın insanlar “atopik” olarak adlandırılır. Atopi bir hastalık değildir, ancak kalıtsal bir özelliktir. Aynı zamanda aileseldir. Aynı ailenin diğer bireyleri de benzer özellikler taşır. Atopik insanlarda alerjik bir hastalığın gelişme riski yüksektir. Alerjik hastalar zaman zaman alevlenen, zaman zaman da yatışan bir seyir izler. Alerjik hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması günümüzde mümkün değildir. Ancak hastanede yapılan alerji testleriyle, alerji türü belirlenerek uygun tedavi planlaması yapılır. Böylece kişiler alerjik reaksiyonların olumsuz etkilerine karşı önlem almış olurlar. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Alerjik bünyeli Çocukları Olan Anne – Babalara Öneriler

  • Alerjik çocukların odalarında nem ve rutubet olmamalıdır.
  • Halı yerine yıkanabilir kilimler kullanılmalıdır.
  • Çarşaf ve nevresimler her hafta değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
  • Bahar aylarında çamaşırlar dışarıda kurutulmamalı, pencereler kuru ve rüzgarlı günlerde özellikle sabah saatlerinde açılmamalıdır.
  • Bahçe bakımı yapılan yerlerden çocuklar uzak tutulmalı, mümkün olduğu kadar erken saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır.
Yorumlar kapalı.