Dermatoloji Nedir? Derimiz ve cildimiz bizim için oldukça önemlidir. İnsanların dış görünüşünü ve sağlığını ilk olarak belli eden kısım derimizdir. Bizler için önemi büyük olan cildimiz, deride oluşan rahatsızlıkların tedavisini sağlamak amacıyla dermatoloji (cildiye) bilim dalı kurulmuştur. Bu bilim dalı cilt ve derimizle ilgili bütün hastalıkları tespit ederek, tedavi sürecini belirlemek için görev yapar.

Dermatoloji klinikleri gelişen teknolojinin de etkisiyle artık sadece cilt hastalıklarında değil, bir çok cilt gençliği ve güzelliği alanında da insanlara fayda sağlamaktadır. Bu işlemleri yapan doktorlara da dermatolog adı verilmektedir. Dermatologlar derimizle ilgili rahatsızlıkları inceleyerek bizlere en uygun tedavi yöntemini belirleme konusunda yardımcı olmaktadır.

Derimiz vücudumuzu kapladığı ve organlarımızı koruduğu için bizim en önemli koruma kalkanımızdır. Bu yüzden bu konuda insanların duyarlı olması gerekmektedir. Oluşan deri hastalıklarında veya cildinize yaptırmak istediğiniz botoks, lazer, dolgu veya buna benzer işlemleri bir dermatolog tarafından mutlaka hastanelerde yada hijyenik koşuldaki özel kliniklerde yaptırmalısınız.

Dermatoloji alanında en bilinen rahatsızlıklar vitiligo, Behçet hastalığı, aşırı terleme, yanıklar, ürtiker, saç dökülmeleri, alerjik deri rahatsızlıkları ve benzer deri hastalıklarıdır. Dermatoloji kliniklerinin bu rahatsızlıklar dışında estetik amaçlı yaptığı işlemleri ise şöyle sıralayabiliriz; botoks, dolgu, lazer epilasyon, kırışıklık tedavileri, çatlak tedavileri, peelingler, leke tedavileri, ameliyatsız yüz germe işlemleridir.