Çocuk ve Ergenlerde İnternet Bağımlılığı

Çocuk ve Ergenlerde İnternet Bağımlılığı

İnternetin hayatımıza girdikten sonra hızla yaygınlaştığını görüyoruz, bunun en önemli sebepleri, yapmamız gereken birçok işi internet yoluyla çözmemiz ve internet başında keyif alarak yapabileceğimiz çok sayıda aktivitenin bulunması yer alıyor. Özellikle internette oyun oynama ve yoğun sosyal medya kullanımının yaşamımızda problemler yaratabildiği yapılan birçok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Bunun için; interneti amaca yönelik kullanmak, internet kullanım saatini gün içerisinde sınırlayabilmek internetin yaratacağı birçok sorunun önüne geçilmesi anlamına gelmektedir.

Özellikle çocuk ve ergenlerin öz denetimlerinin yeterince gelişmemiş olması, internetin ortaya çıkaracağı sorunlarla ilgili farkındalıklarının yetersiz oluşu, oyun ve sosyal medyanın keyif verici etkinliklerine kendilerini kolayca bırakabilmeleri, internet ile ilgili çok sık sorunlar yaşayabilmelerine yol açmaktadır.

Çocuk ve ergenlerde yoğun ekran maruziyeti ve internetin fazla kullanımı başta iletişim ve sosyal yetenek gelişimleri olmak üzere çeşitli alanlarda sorunlara yol açmaktadır.

Bebeklik döneminde ekran maruziyeti; çocuğun yaşına uygun olarak göz teması kurmasını, seslenildiğinde bakıp uygun tepkiler göstermesini ve dil gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle 3 yaşına kadar çocukların telefon, tablet kullanımı önerilmemektedir. 3 yaşından okul çağına kadar günde 45 dakika yaşlarına uygun çizgi film izleyebilirler. Çocuklar 6 yaşından ergenlik dönemine kadar ortalama günde 1 saat ve ergenlik döneminden sonra ortalama günde 1.5 saat bilgisayar, tablet kullanmalarına izin verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken durum, onların internette neler yaptıklarını bilmek ve zararlı olduğunu düşündüğünüz siteleri filtrelemektir.

Çocukluk çağında, internetin belirtilen saatlerin üzerinde kullanımı çocukların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini bozduğu birçok bilimsel çalışmada gösterilmiştir.

Fiziksel olarak göz bozuklukları, eklem ve kas rahatsızlıklarına neden olduğu; ruhsal olarak sosyal gelişimlerini bozduğu, dikkatlerini ve ders başarılarını olumsuz etkilediği belirtilmektedir.

Çocuklarda ve ergenlerde internet kullanımı 5 saatin üstüne çıktığında, bunun olumsuz etkilerini ciddiye almak ve mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.

Bazı çocuk ve ergenlerde internet bağımlılığına neden olan ruhsal hastalıklar bulunmaktadır. Bunların başında dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon, sosyal anksiyete bozukluğu ve madde bağımlılığı gelmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının aşırı internet kullanımını engelleyemediği durumlarda şiddetli tartışmalardan kaçınması ve bir çocuk ergen psikiyatristinden yardım alması önerilmektedir.

İnternet Bağımlılığının Tedavisi:

İnternet bağımlılığının tedavisinde hedef, internet kullanımının tamamen bırakılması yerine kontrollü internet kullanımı olmalıdır. Çocuk ve ergen ile görüşürken, durumu fark etmelerini sağlamak ve internet sınırlandırmaya yönelik motive etmek çok önemlidir. Aile ile birlikte hareket etmek ve çocuğun da fikrini alarak sözleşme hazırlamak gerekir. Çocuğun sosyal gelişimini desteklemek ve bunun için yapabileceği aktiviteleri birlikte belirlemek gerekir.

Gerektiği zaman terapi ve ilaç seçenekleri de tedavide düşünülmelidir.

Ebeveynlerin yapması gerekenler:

 • Bilgisayarı ekranın görünebileceği açık bir alana koyun ve internet filtresi ekleyin
 • İnternet kullanımı konusunda çocuğa iyi örnek olun
 • İnternette neler yaptığını takip edin ve onu bilgilendirin
 • Sözleşme yapın

Ebeveynler gençlere nasıl yaklaşmalılar?

 • Durumu değerlendirin: Çocuğunuz bilgisayar başında ne kadar kaldığını, nasıl zaman geçirdiğini, aile ilişkilerinde artı ve eksilerinin ne olduğunu, boş zamanlarında neler yaptığını değerlendirin.
 • Ateşkesi sağlayın: Ateşkes görevi ebeveynindir çünkü ergen her zaman savaşı göze alabilir. İlk adımı siz atın.
 • Birlikte zaman geçirin ve başka şeylerden konuşun: Çocuğun ilgi alanları ile ilgilenin ve bilgisayarda ne yaptığını eleştirmeden konuşun.
 • Farkındalığı arttırın: Ne kadar süre internette kaldığını beraber not edin.
 • Kontrol yöntemini seçin: Süre kısıtlamasının haftalık mı günlük mü olacağına ve süresine beraber karar verin.
 • Ona odaklanmayın ve yarışmayın: Bütün ilginizi ona vermek yerine siz de hayatınızı yaşayın.
 • Ortak bir cephe oluşturun: İki ebeveynin durumu ciddiye alması ve beraber hareket etmesi çok önemli.
 • Sözleşme yapın ve sorumluluklarını belirleyin: İnternette ne kadar zaman geçireceğini, neler yapacağını net olarak belirleyin ve siz de bu kurallara uyun.
 • Gerektiğinde zorlama yapın: Bilgisayarın kaldırılması ve internetin kesilmesi, en son seçenek olmalıdır. Tekrar ne zaman kullanacağına beraber karar verin.
 • Psikososyal gelişimini destekleyin: Sevebileceği bir spor veya sanatsal faaliyet alanı keşfetmek, arkadaşları ile zaman geçirmesine müsaade etmek sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır.

*** Bu doküman, Sağlık Bakanlığı 23420 sayılı Hasta Hakları Yönetmeliği ile Amsterdam Bildirgesi’nde alınan kararlar çerçevesinde hazırlanmıştır.

Yorumlar kapalı.