Doğru Hasta Doğru Taraf (Sağ – Sol) Doğru Ameliyat Doğru İlaç

Doğru Hasta Doğru Taraf (Sağ – Sol) Doğru Ameliyat Doğru İlaç

Doğru Hasta Doğru Taraf (Sağ – Sol) Doğru Ameliyat Doğru İlaç

Bu form hastaların cerrahi tedavi öncesinde nasıl bir işlem yapılacağını doğru anlaması, cerrahi ekibin planlanan ameliyatı doğru biçimde uygulanmasından emin olması için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini açıklamaktadır.

Ameliyattan Önceki Gün…

Lütfen, imzalamadan önce ameliyatla ilgili “Bilgilendirme ve Onam Formu”nu tam olarak okuyun ve anlayın.
Ameliyat olacak hasta ya da yasal temsilcisi herhangi bir risk içeren işlem veya ameliyat öncesinde işlemle ilgili yeterli bilgi almalı ve önerilen tedavi yöntemini kabul edip etmediğini yazılı (imzalı) beyan etmelidir.

Bilgilendirme ve onam formu anlayacağınız şekilde yazılmıştır ve işlemle ilgili yeterli bilgi içermektedir. Herhangi bir şeyden emin değilseniz, ya da anlamadığınız konular varsa formu imzalamadan önce doktorunuza sorup açıklama istemelisiniz.

Aşağıda, ameliyatınızı daha iyi anlamanız için birkaç soru bulunmaktadır. Bu soruları bilgilendirme ve onam formunu okuduktan sonra cevaplandırmalısınız.

  1. Yapılacak ameliyatın adı nedir?
  2. Neresi ya da vücudun hangi kısmı ameliyat edilecektir? (Gerekiyorsa sağ ya da sol taraf olarak yazınız.)
  3. Ameliyat dışında başka bir tedavi seçeneği var mıdır? Nelerdir?
  4. Ameliyatın riskleri nelerdir?
  5. Ameliyat olmazsam ne olabilir?
  6. Ameliyat ekibinin sorumlu doktoru kimdir? (İsim yazınız.)
  7. Ameliyattan sonra iyileşme ne kadar sürecektir?

Doktor ya da ameliyat ekibinden biri tarafından vücudun ameliyat olarak bölgesi kalemle işaretlenecektir. Bu işlem, ameliyathaneye gitmeden önce veya ameliyathanede siz uyumadan önce yapılmalıdır.

Doktorunuz size sorup onayınızı alarak isminizi ya da baş harflerini veya doğru tarafın üstüne “EVET” yazarak ameliyat bölgesini işaretler.

İşaretin silinip silinmeyeceğini kontrol edin. Ameliyattan hemen önce siz uyuyorken işareti görmek, doktor ve hemşireler için çok önemlidir. Eğer işaret ameliyattan önce silinmişse doktor ya da hemşirenize söyleyin.

Ameliyata bir saat ya da daha az kala…

Uyanık olduğunuz sırada, bir doktor ya da hemşire size isminizi, doğum tarihinizi ve ameliyat edilecek vücut bölgesini soracaktır.

Bu sorular nedeniyle endişeye kapılmayın; doktorunuz kim olduğunuzu bilmektedir. Bu her şeyin doğru yapıldığından emin olmak için tekrarlanan kontrol adımlarından biridir.

Ameliyat başlamadan hemen önce…

Ameliyat hemşiresi, anestezi uzmanı ve cerrah tarafından “son kontrol molası” (time-out) uygulanır. Doğru hastaya doğru ameliyat ve vücudun doğru tarafı olduğu tekrar kontrol edilir. Siz, bu bölümde, olasılıkla uykuda olacaksınız.

Hospitals Point Merkezimizdeki doktor ve hemşireler, ameliyatınızın plandığı şekilde hatasız yapılmasını sağlamak için, bu önemli kontrol aşamalarını uygularlar.

Kullandığınız ilaçları ve alerjiniz olan durumları doktorunuza doğru olarak bildirmeniz sizin için çok önemlidir.

Yorumlar kapalı.