Doğum Sonrası Anne Eğitimi

Doğum Sonrası Anne Eğitimi

Kanama

Doğumdan sonraki ilk 1 hafta yaklaşık adet kanaması kadar kanamanız devam edecektir. Yaklaşık 1 hafta sonra kanama yerini daha çok akıntıya bırakacak ve ortalama 30 ile 40 gün süre ile devam edecektir. Bu süre zarfında genital bölge temizliğinize çok dikkat etmeli ve pedlerinizi sık sık değiştirmelisiniz. (pediniz çok fazla kirlenmese dahi 4 saatten daha uzun süre kullanmayınız). Sezaryen ile doğum yaptıysanız genital bölge temizliğinizi normal su ile yapabilirsiniz. Ancak normal doğum yaptı iseniz her tuvaletten sonra doktorunuzun önerdiği antiseptik solüsyon ile dikişlerinize pansuman yapmalısınız. Eğer pedlerinizi değiştirirken kötü kokulu bir akıntı veya adet kanamasından daha yoğun bir kanamanız olur ise mutlaka kadın doğum hekiminize başvurunuz.

Beslenme

Doğumu takip eden günlerde birkaç kez müdahalesiz (herhangi bir ilaç ya da lavman kullanmadan) büyük tuvalete çıkana kadar daha hafif ve gaz yapmayan yiyeceklerle beslenmeniz hem sizin için hem de bebeğinizin gazı olmaması için önemlidir. Bu süre zarfında daha çok sulu ve yumuşak gıdalarla beslenmeli, protein almanız açısından et ve et ürünlerini haşlama ya da ızgara olarak tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri ile meyveli de pişmiş olarak tüketmeniz gazınızın olmaması açısından önemlidir. Çünkü sebze ve meyveler gaz yaparak hem sizi hem de bebeğinizi rahatsız edecektir.

Hareket

Doğumdan sonra eve taburcu olduktan sonra hastanede olduğu gibi ev içerisinde hareket etmeye ve yürüyüşlerinizi yapmaya özen gösteriniz. Sürekli yatağa bağımlı kalmaktan kaçınınız. Aksi taktirde bağırsak hareketleriniz yavaşlayacak ve gaz sancılarınız olacaktır. Bu arada kendinizi fazla yoracak hareketlerden ve egzersizlerden kaçınılmalı, ağır kaldırmamaya ve/veya çekmemeye özen göstermeli, loğusa olduğunuzu unutmamalısınız. Hareket ederken vücut postürünüze dikkat etmeli yere eğilirken veya bir şey almanız gerektiğinde çömelerek yapmaya özen göstermelisiniz. Doğum sonrası korse kullanılabilir.

Banyo

Eve taburcu olduğunuz andan itibaren ayakta duş şeklinde banyo yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak 40 gün boyunca küveti doldurup içine girmek veya oturarak banyo yapmak enfeksiyon açısından sakıncalı olduğu için duş şeklinde yapmalısınız. Eğer sezaryen ile doğum yaptı iseniz banyo esnasında dikiş bölgenize lif yapmadan ve ovalamadan duş almalı, banyo sonrasında temiz bir havlu ile tampon yaparak hassas bir şekilde kurulamalısınız.

Ağrı

Hastaneden taburcu olduktan sonra reçetenizde hekiminizin yazdığı ağızdan alacağınız ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Düzenli kullanmanıza rağmen çok şiddetli, dayanamayacağınız ağrınız olur ise lütfen hekiminize başvurunuz.

Ateş

Eğer 38°C ve/veya üzerinde ateşiniz olur ise ilk aklınız gelen sütlerin doluluğu olsun. Bebeğiniz göğsünüzdeki sütleri bitirememiş olabilir ve göğsünüzde biriken sütler ateşinizi yükseltebilir. Ilık bir duş aldıktan sonra sütlerinizi iyi çeken bir pompa ile boşaltınız. Sütlerinizi boşalttığınız halde ateşiniz düşmüyorsa o zaman kadın doğum hekiminize başvurunuz.

Cinsel İlişki ve Aile Planlaması

Loğusalık döneminin bitimine kadar cinsel birliktelik uygun değildir. Doğumdan 6 – 8 hafta sonra hekiminize muayeneye geliniz. Bu muayene sırasında aile planlaması konusunda da bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.