Düşmeleri Önlemek İçin

Düşmeleri Önlemek İçin

Değerli Hastamız,

Düşme, her zaman her yerde olabilecek, ancak bir takım basit önlemlerle kontrol altına alınabilecek bir olgudur. Bizim için çok önemli olan güvenliğinizin sağlanması adına, aşağıdaki listede belirtilen konularda yardımlarınızı rica ediyoruz.

  1. Hastaneye gelmeden önce düşmeyle ilgili bir sağlık sorununuz olduysa hemşirenize anlatın
  2. İhtiyacınız olduğunda sağlık personelimize ulaşabileceğiniz çağrı düğmesi veya telefonu kullanabileceğinizden emin olun.

3. Doktorunuz veya hemşireniz, yanınızda bir refakatçiniz olmadan ayağa kalkmanızın riskli olduğunu belirttiyse, ayağa kalkarken kesinlikle yardım alın.

4. Eğer yardımsız yataktan kalkmak ve kendi başınıza yürümek için izinliyseniz, bulunduğunuz veya gideceğiniz yerin aydınlık olduğundan emin olun. Odanızda ışık düğmesinin nerede olduğunu öğrenin ve gece için de yeterli ışık veren bir lambayı açık bırakın.

5. Kaymayan ayakkabılar veya kaymayan çoraplar giyiniz. Kıyafetlerinizin çok uzun olmadığından ve yere sürünmediğinden emin olun.

6. Odanızda, yere herhangi bir şey döküldüğünde temizlenebilmesi için sağlık personelinize haber verin.

7. Yatağınızın en alçak pozisyona indirildiğinden emin olmak için hemşirenizle görüşün.

8. Eğer uykunuzu getirecek veya bilincinizi bulanıklaştıracak (sersem yapacak) ilaç kullanıyorsanız, yatağınızdan kalkmadan önce yardım isteyiniz. Eğer başınız dönüyorsa hareket etmeyiniz ve hemşirenizi çağırın.

9. Eğer baston, koltuk değneği veya tekerlekli sandalye kullanıyorsanız, bu yardımcı aletleri size temin edebilmesi için hemşirenizi bilgilendiriniz veya evinizden getirin.

10. Ayakta hareket ederken yatak üstü masasına tutunmayınız veya yaslanmayınız, bu sizin düşme nedeniniz olabilir.

Yorumlar kapalı.