Endoskopik İncelemeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endoskopik İncelemeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endoskopi

Endoskopi, mide ve benzeri iç organların iç kısımlarının, gelişmiş optik cihazlarla doğrudan görüntülenerek incelenmesi işlemidir.

Endoskopik incelemeye nasıl hazırlanılır?

İnceleme için 6-8 saat kadar aç kalmak yeterlidir. Bu süre içinde su veya açık çay içilebilir. Eğer önceden romatizmal kalp kapak hastalığınız varsa, işlemden 2 saat önce ve 8 saat sonra 2 ayrı antibiyotik enjeksiyonu yaptırmalısınız. Öte yandan doğuştan kanama ile ilgili hastalığınız veya başka hastalıklarınız varsa, bunu işlemden önce doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

Kolonoskopi

Ucunda kamera olan ince ve bükülebilir bir boru ile anüsten girilerek, bütün kalın bağırsağın ve ince bağırsakların kalın bağırsağa komşu kısmının görüntülenmesi yöntemidir. Sigmoidoskopi, kalın bağırsağın anüse yakın kısmının incelenmesine verilen isimdir. İşlemden önce bağırsakların müshil ilacı yardımıyla temizlenmesi gerekir. Kolon (kalın bağırsak) kanseri tanısında en güvenilir yöntemdir.

Ayrıca, polip ve benzeri kanser öncesi lezyonları saptayıp alınmasını sağlayarak hastaları kanserden korumaktadır. Kolon kanserinden korunmak için, incelemenin 50 yaşını aşmış herkese yapılması önerilmektedir.

Yakın akrabalarında kolon kanseri olanların ise, ailedeki en genç kanserli hastanın yaşından 10 yıl önce kolonoskopi yaptırmaları gerekir. Kolon kanserlerinin büyük çoğunluğu polip denen iyi huylu tümörlerin üzerinde gelişir. Uygun zamanda yapılan kolonoskopi, kanser gelişmeden önceki aşamada poliplerin bulunup alınmasını sağlar. Bu şekilde hastaları hem kanserden, hem de ameliyattan kurtarır. Kalın bağırsağından polip alınanların, polipin özelliğine göre, 1 ile 3 yılda bir takip kolonoskopiler yaptırmaları gerekir. Kolonoskopi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi kanser dışı kalın bağırsak hastalıklarının tanı ve takibinde de kullanılır. Klonoskopi, kalın bağırsak kanamalarının tanı ve tedavisini sağlayarak, hastaları ameliyat olmaktan kurtarabilir.

Klonoskopik incelemeye nasıl hazırlanır?

İşlemden önce bağırsakların müshil ilacı yardımıyla temizlenmesi gerekir. Hazırlık aşaması kişiye göre değiştiği için ayrıntılar uzman doktor tarafından hastaya anlatılır.

Özofagoskopi

Yemek borusunun tamamının görüntülenmesini sağlayan endoskopik inceleme yöntemidir. Ağızdan giren optip boru (endoskop), yutağa ve yutakla yemek borusu arasındaki bölgeye sokulur. Yemek borusunun duvarları birbirine yapışık olduğundan, dikkatle, dokuyu zedelemeden organın mide ile birleştiği bölgeye inilir.

Özofagoskopide mukozanın durumu, tümör bulunup bulunmadığı, yabancı cisimler ve özellikle organın doğuştan gelen ya da sonradan oluşan biçim bozuklukları incelenir. Organın çapında önemli değişiklikler olabileceği unutulmamalıdır. Bazen organın duvarı boyunca kesecikler (divertikül) görülür ya da yemek borusunun tümü genişlemiştir (megaözofagus). Buna karşılık daralmalara (stenoz) ya da tıkanmalara da rastlanabilir. Özofagoskopi ile alınan küçük mukoza parçaları mikroskop altında incelenebilir. Bu parçacıklar, tümör gibi kötü huylu oluşumların ayırt edilmesinde kullanılır.

Özofagoskopik incelemeye nasıl hazırlanılır?

İnceleme için 6-8 saat kadar aç kalmak yeterlidir. Bu süre içinde su veya açık çay içilebilir. Eğer önceden romatizmal kalp kapak hastalığınız varsa, işlemden 2 saat önce ve 8 saat sonra antibiyotik enjeksiyonu yaptırmalısınız.

Öte yandan doğuştan kanama ile ilgili hastalığınız veya başka hastalıklarınız varsa, bunu işlemden önce doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

Gastroskopi

Üst gastrointestinal sistemin, yani yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının incelenmesi işlemidir. Bu işlem endoskopi aleti ile yapılır.

Söz konusu alet yumuşak, plastik türünden, serçe parmağınız kalınlığında, kablo şekline bir alettir. Geçtiği yollardaki görüntüyü televizyon ekranına aktaran bir kamera sistemidir.

Gastroskopi ne zaman gereklidir?

  • Yutma ile ilgili problemler (ağrılı yutma, katı veya sıvı gıdaları yutmada zorluk, besinlerin takılarak inmesi gibi),
  • Tıbbi tedavi ile geçmeyen mide ekşimeleri ve yanmaları,
  • Karın ağrısı (karnın orta üst kısmında, açken veya yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkan kemirici nitelikte ya da devamlı ağrı),
  • Kusmayla, kırmızı renkli veya kahve telvesi görünümünde kan gelmesi,
  • Karın ağrısı ile birlikte kusmalar,
  • Baryumlu mide grafisinde anormallik görülmüşse gastroskopi gerekmektedir.

Gastroskopik incelemeye nasıl hazırlanılır?

Inceleme için 6-8 saat kadar aç kalmak yeterlidir. Bu süre içinde su veya açık çay içilebilir. Eğer önceden romatizmal kalp kapak hastalığınız varsa, işlemden 2 saat önce ve 8 saat sonra 2 ayrı antibiyotik enjeksiyonu yaptırmalısınız. Öte yandan doğuştan kanama ile ilgili hastalığınız veya başka hastalıklarınız varsa, bunu işlemden önce doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

Gastroskopi işlemi nasıl olur?

İşleme başlamadan önce boğazınıza bulantı ve kusmayı durdurucu bir sprey sıkılır. Bu sprey diş hekimlerinin kullandığı iğneye benzer etkisi olan bir spreydir ve etki süresi 15 dakika kadardır. Çok stresli hastalara ayrıca, tıbbi bakımdan bir sakıncası yoksa damar yoluyla rahatlatıcı ilaç verilip hasta rahatlatıldıktan sonra endoskopi işlemine başlanılır. Söz konusu işlem bir cerrahi müdahale değildir. Bu nedenle narkoz ve tamamen uyuma gerekmemektedir.

Yorumlar kapalı.