Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte beslenme her dönemde olduğu gibi hem annenin hem bebeğin sağlığı için büyük önem taşır. Gebelik süresince doğru besinleri tercih etmek annenin genel sağlığının devamı, kilo kontrolü , vb. hassasiyetler ve bebeğin sistemlerinin genel sağlığı için gereklidir.

Bu dönem 3 ana kısma ayrılır. Birinci trimester gebeliği ilk 13 haftalık dönemini, ikinci trimester 14 – 26 haftalar arasındaki dönemi, üçüncü trimeter ise 27. Haftadan 40. Haftaya kadar ki olan dönemi kapsar.

Birinci Trimesterda Beslenme

Sağlıklı bir hamilelik geçirmenin ve bebeğinize sağlıklı bir başlangıç yapabilmenin yolu gebeliğin ilk ayından itibaren gündelik yaşamanızı düzenli ve sağlıklı düzenlemekten geçiyor. Bu dönemden itibaren bebek bütün ihtiyaçlarını plesenta aracılığıyla anneden karşılar. Öncelikle folik asit ihtiyacı olmak üzere vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğinin tamamlanması anne ve bebek sağlığı için elzemdir. Dengeli ve düzenli beslenmenin yanında alkol sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir.

Karbonhidrat beyin hücrelerinin çalışması ve sinir sisteminin doğru şekilde çalışması için gerekli olan en önemli besin grubudur. Temel enerji kaynağı olan bu besin grubuna günde 6 – 8 porsiyon yer verilmesi gereklidir. Kilolu şekilde başlayan gebeliklerde bu miktar azaltılabilirken, kaliteli protein kaynağı olan yumurta, vb. besinlere ve et grubuna da yer vermek hücrelerin sağlıklı şekilde çoğalması açısından elzemdir. Bebeğin kemik sağlığını korumak annedeki yeterli fosfor ve kalsiyum geçişiyle olmaktadır. Bu dönemden itibaren annenin kalsiyumdan zengin beslenmesi süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelere yer vermesi önemlidir. Aşırı kafein tüketimi kansızlığı tetiklemekte ve birçok mineralin emilimini engellemektedir. Bu sebeple çay kahve tüketimi 2 fincanla sınırlandırılmalıdır. Su ise kilogram başına 30 ml olarak şekilde tüketilmelidir.

Kilo alımı süreci:

Normal kilolu gebelikte: 1 – 2 kg

Düşük ağırlıklı gebelikte: 3 – 4 kg

Kilolu gebelikte ise metabolizmaya ve kilo durumuna göre kilo verebilir veya hiç alınmadan dönem donlandırılabilir.

İkinci Trimesterda Beslenme

Gebeliğin 14 – 26. Haftalar arasındaki döneminde bebek daha çok büyümeye başlayacağından gereksinimler artar, bu yüzden annenin günlük beslenmesine ortalama 300 kcal eklenmelidir. Mide ulantılarının çok olduğu bu dönemde hiçbir şey tüketmemek hem annenin hem bebeğin sağlığı açısından iyi olmayacağından doğru besinleri tercih etmek büyük önem taşır. Sabah bulantıları için kraker, grissini gibi besinler atıştırabilirsiniz. Yağlı, asitli, şekerli besinlerden uzak durmanız gereklidir. Beyaz leblebi mide özsuyunu emeceği ve mide asidini dengeye sokacağından iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Nane limon çayını da midenizi bastırması açısından tercih edebilirsiniz. Çiğ sebze ve meyveler mideyi daha geç terk edeceğinden mide bulantınızı artıracaktır. Haşlanmış veya pişmiş tercih etmenizde fayda vardır.

Bu dönemde kabızlık şikayetleriniz başlayabilir. Tükettiğiniz posa miktarını artırmak için gün içinde tam tahıllı ekmek ya da çavdar ekmeği, 3 – 4porsiyon sebze, 3 – 4 porsiyon meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Su tüketimini de artırmak bu problemlerle başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Bebeğinizin kemikleri bu süreç içerisinde sertleşmeye başlayacağından kemikleri bu süreç içerisinde sertleşmeye başlayacağından tükettiğiniz kalsiyum ve magnezyum kaynaklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlara günlük beslenmede yer verilmelidir.

Kilo alımı süreci:

Normal bireylerde;

14. – 15. hafta: 2 – 3 kg
16. hafta: 2 – 4 kg
17. hafta: 3 – 5 kg
18. hafta: 4 – 5 kg
19. hafta: 4 – 6 kg
20. – 21. hafta: 5 – 7 kg
22. hafta: 6 – 8 kg
23. hafta: 6 – 9 kg
24. hafta: 7 – 9 kg

Düşük ağırlıklı bireylerde ise bu dönem boyunca kilo alımı 5 -10 kg arasında değişir.

Kilolu bireylerde metabolizmaya ve kilo durumlarına göre kilo verebilir veya 1 – 3 kg alınarak daha fazla kilo alımının önüne geçilebilir.

Üçüncü Trimesterda Beslenme

Hamileliğin don dönemi olan 3. Trimester bebeği en çok büyüdüğü dönemdir. U nedenle bu dönemde alınan kalori miktarına 400 – 500 kalori daha ekleme yapılmaktadır. Annenin en az 1.800 kalori alması sağlanmalıdır. Hamileliğin bu döneminde bebeğiniz sizin ona sağladığınız besinleri aktif bir şekilde emip depolar. Kan hücreleri için demir, kemik sağlığı için kalsiyum ve büyümek için protein ihtiyacı artacaktır. Bu dönemde kalp ve sinir sisteminin gelişimi tamamlanacağından günlük magnezyum, potasyum ve kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.

Göz ve sinir sistemi sağlığı için omega 3 içeren besinlere de yer verilmelidir. Bunun için en iadeal besin balıktır. Fakat gebelikte ağır metal ve civa içeren balıklardan uzak durulması gerekmektedir.

Bu dönem druhen ve bedenen zor geçen bir dönemdir. Kilo artışıyla da birlikte rahmin mideyi yukarı itmesine bağlı olarak reflü, mide yanmaları yaşanbilir. Yemeklerinizi yerken porsiyonlarınızı küçültmek, yemeğe başlamadan önce sıvı tüketmemek, asitli içeceklerden uzak durmak, reflünün durumuna göre çiğ salatayı azaltarak yerine pişmiş sebze yemekleri tercih etmek bu sıkıntıları azaltabilir. Bebeğinizin büyümesi ile birlikte idrar kesenize yaptığı baskı da artacaktır. Bu da annede sık sık idrar sıkışmasına sebep olabilir. Genellikle sık sık idrara çıkmaktan sıkılan annenin ilk yaptığı değişiklik sıvı alımını kısıtlamak olmaktadır.

Kilo Alım Süreci:

Normal Bireylerde;
25. – 26. hafta: 7 – 10 kg
27. – 28. hafta: 8 – 11 kg
29. – 30. hafta: 9 – 12 kg
31.hafta: 9 – 13 kg
32. – 33. hafta: 10 – 13 kg
34. hafta: 10 – 14 kg
35. – 36. – 37. hafta: 11 – 14 kg
38. – 39. – 40. hafta: 11-15 kg

Düşük ağırlıklı bireylerde ise tüm gebelik boyunca kilo alımı 5 – 10 kg arasında değişir.

Kilolu bireylerde bu dönem sadece bebeğin kilo alımı sağlanacak şekilde tamamlanmalıdır.

Sevgili Anne Adayları:

 • Gebelikte; sebze ve meyve tüketimini artırılıp, şekerli, tuzlu ve işlenmiş besinleri azaltmalısınız.
 • Gebelik döneminde çay ve kahve miktarı içeriğindeki kafein nedeniyle sınırlandırılmalıdır.
 • Tüketmeden önce sebze ve meyvenin yıkanmasına dikkat edilmelidir.
 • Konserve, salamura ve bekletilmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Kalsiyum içeren besinlere günlük beslenmede mutlaka yer verilmelidir.
 • Hazır, paketlenmiş ve katkı maddesi içeren gıdalar tüketilmemelidir.
 • Tam tahıllı ve posalı ekmek tercih edilmeli, saf beyaz undan yapılmış ekmekten uzak durulmalıdır.
 • Hamileler azar azar – bol çeşit beslenme tarzını esas alarak beslenmelidir.
 • Gazlı ve şekerli içecekler az tüketilmeli hatta mümkünse hiç tüketilmemelidir.
 • Kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine daha çok haşlama, ızgara, buğulama gibi yöntemler tercih edilmelidir.
 • Salam, sosis, çiğ köfte, vb. çiğ et içeren besinlerden uzak durulmalıdır!
 • Magnezyum içeriği yüksek kuru yemiş grubuna her gün düzenli ve az miktarda yer verilmelidir.
Yorumlar kapalı.