Hasta Güvenliği

Hasta Güvenliği

Sağlıklı kalmak, sizinle doktorunuz arasında kurulu bir ortaklıktır. İşte tıbbi hataları önleyebilme ve tedavinizden en iyi şekilde yararlanabilmenizin kolay yolları:

  1. Soru sorun. O sizin vücudunuz ve ne olduğunu bilmeye hakkınız var.
  2. Gerekirse, yabancı dil veya işaret dili bilen bir tercüman isteyin.
  3. Randevunuzdan önce, sorularınızı not alın.
  4. Doktorunuzdan veya hemşirenizden tedavi planınızı anlatmasını isteyin.

5. Doktorunuz size teşhisinizi, tedavi planınızı, test sonuçlarını açıklarken ya da ilaç kullanım talimatlarını verirken, bir akrabanızın veya arkadaşınızın da sizinle beraber doktoru dinlemesini sağlayın.

6. Size tuhaf gelen veya daha önce söylenenden farklı olan her şeyi sorun.

7. Size tuhaf gelen herhangi bir durumda ve özellikle de yaygın kullanılan bir adınız varsa, personelden, hasta dosyasının size ait olup olmadığını bir kez daha kontrol etmesini isteyin.

8. Muayenenize giderken, kişisel kimlik ve sigorta bilgilerinizi her zaman yanınızda bulundurun.

9. Siz ya da ailenizden biri hastayken, soğuk algınlığı veya dokunma yoluyla bulaşan bir hastalığa yakalanan yakınlarınızın evinize gelmemelerini rica edin.

10. Mümkünse aşı olun. Grip ve zatürre aşıları, yaşlılarda ve hastalığa yakalanma riski yüksek kişilerde koruyucu bir etki gösterilebilir.

11. Doktorunuzdan ilaçlarınız hakkında “nedir, neye benzer, ne işe yarar, ne zaman ve nasıl alınmalı, hangi yan etkileri olabilir” konularında bilgiler alın.

12. Bir ilacı tanıyamıyorsanız, sizin olup olmadığını doğrulatın.

13. Alerjiniz varsa ya da daha önce ilaçlara, yiyeceklere veya bitki özlerine karşı reaksiyon gösterdiyseniz, bunu doktorunuza söyleyin.

14. Doktorunuza vitaminler, şifalı bitkiler ve reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları belirtin.

Yorumlar kapalı.