Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi

Günümüzde tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile insan yaşamının kalitesi de artmıştır. Ortalama yaşam süresi 70’li yaşlara ulaşmıştır. Günümüzde 90’lı yaşlardaki insanlara her tür ameliyat yapılabilmektedir. Ancak yüksek riskli damar tıkanıklığı olan hastalar, özellikle de ileri yaşta olanlar için cerrahi operasyonlardan kaçınılmaktadır.

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi, genel anestezi alması yüksek riskli olan hastalarda (şeker, kronik bronşit, çok ciddi kalp ve diyaliz hastaları) hayat kurtarmaktadır.

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi Nedir?

Hastayı yormayan, ağrı vermeyen, kalbini ve akciğerini zorlamayan ve en önemlisi hastayı bir an önce ayağa kaldıran cerrahi yöntemdir.

Hastanın durumuna göre lokal ya da rejyonal anestezi tercih edilmektedir. Cerrahi insizyonlarımız son derece küçüktür ve ameliyatlar en az kesilerle başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır. Buradaki en büyük kazanç özellikle şah damarı ameliyatlarında hastanın şuurunun anlık takip edilebilmesidir.

Bacak damarı cerrahilerinde lokal anestezi ve küçük kesilerin önemli avantajları;

  • Hastaya ve ameliyata bağlı riskleri minimize eder.
  • Şuuru açık hastanın ameliyattan fayda görüp görmeyeceğinin hemen o anda anlaşılmasını sağlar.
  • Tekrarlayan işlem sayısını en aza indirir.

*** Bu doküman, Sağlık Bakanlığı 23420 sayılı Hasta Hakları Yönetmeliği ile Amsterdam Bildirgesi’nde alınan kararlar çerçevesinde hazırlanmıştır.

Yorumlar kapalı.