Kas ve İskelet sistemi hastalıklarıma Ortopedi ve Travmatoloji bölümü bakmaktadır. İlgilendiği vücut organları kollar, bacaklar, leğen ve omurga kemiği bölgeleri farklı bir değişle kafa tasından –ayak tırnak ucuna kadar vücutta bulunan tüm eklem, kas, kemik ve bağlı dokuların ; (sinir, omurilik, damar) tamamını içerir. Asıl alanı damar, omurilik ve sinir hastalıkları oluşturmasa da bu ilgili dokular omurilik cerrahlarının her daim iç içe olduğu durumlardır ve bunları bilmek durumundadırlar.

Günümüzde gelişen teknoloji ve ilerleyen bilim çerçevesinde, ışık hızında ilerleyen hatta kavramı ve kapsamı değişen ve genişleyen bir branştır Ortopedi ve Travmatoloji bölümü.

Ortopedi ve Travmatoloji nin en önemli ikinci bileşeni ve çok nitelikli, daha ziyade acil tedavi ihtiva eden dalıdır. Her ortopedik doktorun/ cerrahın en temel travmatoloji bilgi donanım ve tecrübesine ve genel cerrahi donanıma sahip olması gerekmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji son yıllarda gelişen teknoloji ve branşın kapsamları doğrultusunda bir çok alt branşlara ayrılmıştır. Bu branşlar aşağıda özetlenmiştir.