Ortopedik Hastalıklar

Ortopedik Hastalıklar

Kırık – Çıkıklar

İnsan vücudunun maruz kaldığı travmanın yol açtığı en basit bir burkulma, ezilme, incinme, bile Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Gelişmiş ülkelerde en ufak yaralanmalarda hekime başvurma oranının çok yüksek olması nedeniyle bu tür yaralanmalardan sonra sakat kalma oranı çok düşükken; maalesef ülkemizde yaygın olan “Kırık-Çıkıkçı” veya “Sınıkçı”ya gitme eğiliminden dolayı, yanlış tedavi edilme sonrasında sakat kalma oranı çok yüksektir. Bu tür ihtimallere ödün vermeden, gelişmiş ortopedik tedavi yöntemleriyle vücuttaki tüm kırıklar başarıyla tedavi edilebilmekte; hastalar süratle işlerine dönebilmektedir.

Genel Romatizmal Hastalıklar

Romatizma, kas-iskelet sistemini tutan, ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlığı ile karşımıza çıkan, tedavi edilmezse şekil bozuklukları (deformite) yapan müzmin hastalıklar grubudur.

Diz Eklemi

Diz, vücutta en çok yaralanan eklemlerin başında gelir. Dizler sadece sporcularda değil, ev işlerine meraklı, sık temizlik yapan ev hanımlarında ve 60 yaş üstü bayanlarda da sorun olmaktadır. Kireçlenmeler ve bunlara bağlı hareket kısıtlığı günlük hayatı çok etkiler. Dizin içinde en çok menisküs dediğimiz kıkırdaklar ve ön çapraz bağlar yaralanır. Günümüzde menisküsler ve çapraz bağlar Artroskopik (kapalı) olarak tedavi edilebilmektedir.

Artroskopik Cerrahi Nedir?

Artroskopik cerrahi, eklem içine küçük bir delikten kamera ile girilerek eklem içindeki hastalıkların tedavi edildiği yöntemdir. Artroskopik cerrahide kullanılan cerrahi aletler kalem ucu büyüklüğündedir.

Avantajları

Artroskopik cerrahi çevre dokulara zarar vermeden ve yaralamadan direkt eklem içine girilmesine ve sadece hsata olan dokulara müdahale edilmesine olanak sağlar.

Böylece operasyon sonrası dönemde hastalar son derece rahattır. Enfeksiyon riski de açık cerrahilere göre çok düşüktür.

Dizde Artroskopinin Kullanım Alanları Artroskopik cerrahi ile eklem içindeki bütün hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

En sık kullanıldığı yerler:

  • Menisküs cerrahisi
  • Ön ve arka çapraz bağ operasyonları
  • Eklem kıkırdak hastalıklarının bir kısmı
  • Fazla ilerlememiş diz kireçlenmeleri
  • Diz kapağının dışa dönüklüğü ve çıkıkları
  • Diz içi enfeksiyonlar

Artroskopik Menisküs Cerrahisi

Dizde rastlanan şikayetçilerin başlıcası, menisküs ile ilgili problemlerdir. Dizdeki ani burkulmalar, dönmeler esnasında, dizdeki menisküslerde yırtıklar oluşabilir. Menisküs yırtığı hastada; dizde ağrı, takılma, merdiven inerken ağrı, çömelip kalkmada ağrı, bazen eklemde kilitlenme gibi şikayetler yapar. Menisküs yırtığının tanıtı, ortopedist hekimin muayenesi ve sonrasında çekilen MR filmi ile konulur. Menisküs yırtıkları, Artroskopik yöntemle başarıyla tedavi edilmektedir.

Menisküs ameliyatları sonrası hastalar, 12 saat hastanede tutulmakta ve sonrasında evlerine yollanmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı olmamaktadır. Menisküs yırtığının alındığı vakalarda, ameliyattan hemen sonra, hasta koltuk değneği kullanmadan direkt bacağına yük vererek yürüyebilmekte, merdiven inip çıkabilmektedir. Üç gün buz uygulaması ve ev istirahatı sonrası hastalar ofis çalışmasına geri dönebilmektedir.

Artroskopik Ön Çapraz Bağ Operasyonları

Eğer diziniz dönerek düştüyseniz ön çapraz bağınızı yırtmış olabilirsiniz. Ön çapraz bağ diz fonksiyonlarında çok önemli bir yeri vardır. Iyi bir cerrahi ve fizik tedavi dönemi sonrası dizin fonksiyonları tam olarak geri kazanılabilmektedir.

Diz Eklemi Kireçlenmesi (Gonartroz)

Diz eklemini oluşturan kıkırdakların bozulması ve eklemin deforme olması ile ortaya çıkar. Diz eklemi şiş, ağrılı ve şekli bozulmuştur. Hastanın yürümesi ve merdiven inip çıkması ağrılıdır. Ileri derecedeki diz kireçlenmelerinde total diz protezi uygulanmaktadır. Bu ameliyattan sonra eklem fonksiyonları tamamen düzelmektedir.

Kalça Hastalıkları

Doğuştan kalça çıkığı en çok akraba evlilikleri veya kalıtsal olarak karşımıza çıkan hastalıktır. Yürüme çağından önce yapılan bazı ameliyatlar hastalığı tamamen ortadan kaldırabilir. Bebek kundaklama kalça çıkığına yol açan en büyük etkenlerden birisidir. Tedavisinde hastanın yaşına göre bandaj, özel alçı ve değişik ameliyat teknikleri ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Kalçayı oluşturan kıkırdak yüzeylerin aşınıp, eklem yüzeylerinin harabiyeti sonrası gözlenen aşırı ağrılı hastalıktır. Şekli bozulmuş ve ağrılı kalça ekleminin ameliyatla çıkarılıp yerine kalça protezinin konmasıyla tedavi edilir.

Omuz Patolojileri

Omuz eklemi, dizden sonra en sık yaralanan eklemdir. Sporcularda oluşan yarı çıkık ve çıkıklar, lif yırtıkları, aktivitelerini ileri derecede engeller. Bunlar MR çekilerek rahatça teşhis edilebilir. Hastanemizde tüm omuz patolojilerinin tedavisi başarıyla yapılabilmektedir.

Kemik Uzatma (Boy Uzatma)

Kemik uzatma ameliyatları günümüzde felç, iltihap, bazı kemik hastalıklarından sonra oluşan bacak ve kol kısalıklarında kullanılmaktadır. Ana prensip uzatılacak kemiğin kesilmesi (yani düzgün bir kırık oluşturulması), sonrasında kesik kemiğin üst ve alt parçalarına vida veya tellerle tutturulmuş, cilt dışına yerleştirilmiş eksternal fiksatör denilen bir cihaz yardımıyla her gün belirli miktarda (ortalama günde 1mm) aralığı açma esasına dayanır.

Kemik uzatma operasyonları kimlere yapılabilir?

Kemik uzatmaları 2 cm’nin üzerindeki bacak kısalıklarında, ciddi kozmetik veya fonksiyon kaybına neden olan kol kısalıklarında yapılabilir. 2 cm üzeri bacak kısalığı topal-lamaya neden olur. Daha ileri kısalıklarda; sürekli parmak ucuna basma sonucu topuğa basamama, çabuk yorulma gibi bulgular topallamaya eşlik eder. Yukarıdaki bulguları olan kişilerde bacak uzatma operasyonları yapılabilir. Kol uzatma ameliyatları daha nadir olarak yapılmaktadır.

Yorumlar kapalı.