Pedodonti, 0-13 yaş arasında olan çocukların diş ve çene yapısını inceleyen, dişlerde ve ağız içlerinde görülen problemli durumlara müdahale eden bir bilim dalıdır. Bebeklerde ve 13 yaşına kadar olan çocuklarda ağız ile diş, çene ile yüz yapısının sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlayan bir bilim dalı olan pedodonti, pek çok ağız ve diş sorununda farklı tedavi şekilleri geliştirmiştir. 

Pedodonti yalnızca çocuklar için uygulanan tedavi türlerinden oluşmaktadır. Bu tedaviler özellikle çocukların gelişim çağında ortaya çıkan sorunlara müdahale etmek amaçlı geliştirilmiştir. Özellikle, biberon çürüğü, süt dişlerinde doğuştan gelen çürüme ya da dolgulu durumlar, çene ve diş yapısındaki çapraşıklık bu problemlerin başında gelmektedir. 

Çocuklarda diş ve çene sorunları yetişkin bireylere göre daha hızlı şekilde ilerlemekte ve tedavi süreçleri daha zorlu olabilir. Bu sebeple ebeveynler çocukları için 1 yaşından sonra pedodonti uzmanına başvurmalı ve tüm kontrollerini yaptırmalıdır. 1 yaşından sonra ise genel olarak her 4 ayda bir bu kontrolleri tekrarlamalıdır.